Rozmieszczenie atrakcji
Atrakcje
Atrakcje przygotowane na Festiwal KOLEJ W MINIATURZE w Sosnowcu na 2019 r. wypełniały wszystkie dostępne pomieszczenia kompleksu szkolnego, oprócz połączonych sal sportowych wszystkie możliwe do zagospodarowania sale lekcyjne, pracownie a także łączniki i korytarze. Główna atrakcja, jaką są rozbudowane makiety modułowe H0 i TT oraz zbiory, dioramy i makiety, którymi udało się zająć w miarę wąski pas wzdłuż ściany standardowo znajdowały się na salach sportowych. Wielkie gabarytowo makiety domowe, makiety wielkich skal „1” i LGB, makieta ruchowa do nauki sterowania ruchem kolejowym, pokaźne symulatory lokomotyw oraz miejsca z wszelkimi zajęciami, zabawami dla młodszych i starszych zwiedzających były rozstawione w przestrzennych salach lekcyjnych i pracowniach. Korytarze były wypełnione stoiskami firm i sklepów modelarskich, giełdą i straganami z pamiątkami. Dla wygody na miejscu jest też smaczna jadłodajnia serwująca przekąski i posiłki dla wszystkich chętnych, wystawców i zwiedzających.
Już w holu wejściowym, na wejście gości, informacją, gadżetami i strzelającymi co chwilę balonikami witały Koleje Śląskie - główny partner imprezy. Obszerny hol wejściowy zajmował też specjalny gość Festiwalu - PIKO z teraźniejszą ofertą dla fanów miniaturowej kolei oraz specjalnie sprowadzonymi na Festiwal, ukazanymi po raz pierwszy światu, zapowiedzianymi w nowościach 2019, oczekiwanymi modelami, np. ST44-1240 PKP Cargo. Obszerna szklana gablota na co dzień eksponująca zdobyte trofea, puchary szkoły, na czas Festiwalu służy do prezentacji "Historii i teraźniejszości modelarstwa kolejowego w Polsce oraz – co jest nowym od tej edycji Festiwalu – zostały w niej wyeksponowane aktualne premiery i nowości modelarskie Sosnowiec 2019.
Widok na hol wejściowy ze stoiska PIKO. Po lewej niewidoczny stand Kolei Śląskich, na wprost wejście na salę sportową, a na prawo od niego grupa osób, bynajmniej nie podeszła wiekiem, z zaciekawieniem oglądająca wystawę nostalgii starych kolejek. fot. PIKO Polska
Oznaczone numerami atrakcje Festiwalu Sosnowiec 2019 rozstawione na sali sportowej oraz szkolnych salach były następujące:
Nagrody Publiczności
Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić nastawiony na publiczność przebieg Festiwalu, odbyły się dwa konkursy, których jurorami byli wyłącznie zwiedzający. Przychodzącym na Festiwal gościom były wręczane ankiety z pytaniami o ocenę Festiwalu, z prośbą o wskazanie, co im się najbardziej podobało, przede wszystkim o oddanie głosu na rodzaj atrakcji – konkretną, najciekawszą ekspozycję, która najbardziej przypadła do gustu oraz wskazanie najładniejszej makiety, tj. tej, która najbardziej się spodobała. Ta ocena przez zwiedzających i możliwość uzyskania nagrody ma być bodźcem dla wystawiających się do przygotowania i zaprezentowania jak najlepszej ekspozycji-atrakcji.
Ponadto zostały przyznane nagrody Prezesa SMK Katowice tym osobom z wystawców, które zdaniem organizatorów w najwyższym stopniu przyczyniły się do realizacji Festiwalu oraz, w ramach puli posiadanych nagród rzeczowych od sponsorów, wystawcom najciekawszych ekspozycji i najładniejszych makiet, którzy zajęli kolejne miejsca w przeprowadzonych konkursach. Jednocześnie ekspozycje należące do organizatorów Festiwalu brały udział w konkursach zajmując miejsce w rankingu, ale z założenia nagród nie otrzymywały.
Przyznawane nagrody zostały ufundowane przez:
Miasto Sosnowiec (zestawy budownictwa na makietę i tuby prezentacyjne modeli),
firmę Elvis Model (dekodery cyfrowe ZIMO)
PIKO Polska(okolicznościowe wagony-cysterny PIKO 2019).
Nagrody ufundowane przez PIKO Polska - najazdy i okolicznościowe wagony-cysterny PIKO 2019
Nauczeni zeszłorocznym doświadczeniem poświęcenia wielu, przeszło 4 godzin kilku osób na podliczenie głosów z ankiet tysięcy zwiedzających, w tym roku nie rozdawano ich zbyt namolnie, a i tak, przy 10-tysięcznej frekwencji zebrano ich niemało, około 500. Żmudne przeliczenie oddanych głosów wyłoniło następujących zwycięzców w pierwszym z konkursów w kategorii Najciekawsza ekspozycja:
- (6) Silniki Parowe – Michał Stosio – Pierwsza nagroda: Tuba ekspozycyjna długa
- (8) Makieta PKP w skali N – Zbigniew Chrapek, Mariusz Mróz – Druga nagroda: Tuba ekspozycyjna długa
- (9) Mikroświat w skali Z – Wojciech Kościelniak – Trzecia nagroda: Tuba ekspozycyjna krótka
- (12) Symulator EU07 – szkoła CKZiU – (organizatorzy nie otrzymują nagród)
- (13) Symulator ET22 – Maciej Witek – Nagroda Prezesa: okolicznościowy wagon PIKO
- (2) LEGO – Dawid Kubicki – Nagroda Prezesa: okolicznościowy wagon PIKO
- (1) Skala królewska „1” – Andrzej Plutecki, Adam Borysiak – Nagroda Prezesa: okolicznościowy wagon PIKO
- (3) Makieta modułowa TT – (nagrody w ramach konkursu na najładniejszą makietę)
- (7) Makieta modułowa H0 – (nagrody w ramach konkursu na najładniejszą makietę)
- (17) Makieta Mieszkaniowa w skali H0 – Piotr Andrzejewski – Nagroda Prezesa: okolicznościowy wagon PIKO i najazd
- (11) Makieta ruchowa – szkoła CKZIU/SMK Katowice – (organizatorzy nie otrzymują nagród)
- (16) Edukacja i modelarstwo – Zdzisław Kołoda, Stowarzyszenie Edukacja i Modelarstwo z Rybnika – Nagroda Prezesa: okolicznościowy wagon PIKO i najazd
W drugiej kategorii konkursu – Najładniejsza makieta - zwiedzający Festiwal w Sosnowcu wskazali segmenty makiet i dioram, które najbardziej im się spodobały. Mimo iż trudno od przypadkowych ludzi oczekiwać powszechnego znawstwa tematu, zwycięzcami tego konkursu okazały się makiety naprawdę wykonane z wysokim kunsztem i realizmem. Co ciekawe, dwa pierwsze miejsca zajęły segmenty makiety modułowej TT. Po podliczeniu głosów, ranking zgłoszonych do konkursu makiet okazał się następujący:
- po Kościelnik (skala 1:120 – TT) – Janusz Kościelnicki – Pierwsza nagroda: zestaw budownictwa skala TT
- Stacja Januszów (skala 1:120 – TT) – Janusz Centawer – Druga nagroda: Tuba ekspozycyjna długa
- po Nowy Wirek (skala 1:87 – H0) – Miłosz Cogel – Trzecia nagroda: elementy budownictwa skala H0
- ul. Kopalniania (skala 1:87 – H0) – Górnośląska Grupa Modelarska – Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka
- Szlak górski (skala 1:120 – TT) – MŻM Mohelnice – Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka
- Ładownia Opoczno (skala 1:87 – H0) – Krzysztof Śliwiński – Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka
Ponadto, po konsultacjach z wystawcami, zostały przyznane Nagrody Prezesa SMK Katowice kolegom, którzy w wyjątkowym stopniu przyczynili się do znakomitego przebiegu Festiwalu.
- Jakub Rutka – za aktywną pomoc w realizacji makiety modułowej H0 – Nagroda Prezesa: dekoder cyfrowy dżwiękowy
- Roman Nowak – za aktywną pomoc w realizacji makiety modułowej TT – Nagroda Prezesa: dekoder cyfrowy jazdy
- Kamil Wisniowski – za młodzieńczy zapał najmłodszego uczestnika-wystawcy Festiwalu i czynne uczestnictwo w realizacji makiety modułowej H0 – Nagroda Prezesa: najazd
Zasady przeprowadzonych konkursów oraz wykaz nagrodzonych dzieł i osób przedstawia: Sprawozdanie Komisji Konkursowej
Nagroda za udział
W 2019 roku obsługę Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE w Sosnowcu stanowiła ekipa 128 osób. Zarejestrowani do wystawienia się i obsługi uczestnicy otrzymali okolicznościową plakietkę i smycz z identyfikatorem. Ponadto wystawcy makiet i dioram otrzymali dodatkowo wypaloną laserem drewnianą tabliczkę z logiem Festiwalu podobnie, jak poprzednimi laty przygotowaną przez KoTeBi – Stefan Stachowicz.