Wielka makieta modułowa
… była i pozostanie zarówno największą z przygotowanych ekspozycji, jak i najważniejszą atrakcją Festiwalu. Jednakże rozbudowane makiety modułowe nie są jedyną atrakcją Festiwalu, który jest skierowany do wszystkich, także maluchów wolących zajęcia przedszkolne, czy amatorów prawdziwej lokomotywy na symulatorze. Ideą przewodnią, nadrzędnym celem Festiwalu jest przyciągnięcie jak największej liczby ludzi, a przy tym masowa popularyzacja zainteresowania koleją. Sukcesy w tym wymiarze, wzbudzające też zainteresowanie mediów z racji masowego ruszenia, cieszą wszystkich: władze, Miasto, szkołę rekrutującą uczniów, spółki kolejowe wypatrujące kadr technicznych i pasażerów. A dla nas, Miłośników Kolei, tylko powszechna popularyzacja kolejowego hobby może wygenerować krajowy popyt na kolejowe produkty i modele do poziomu, w którym producentom będzie opłacało się je wyprodukować, który my sami, choćbyśmy zespolili wysiłki, nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć. (Dzięki podjętemu w całej Polsce takiemu krzewieniu zainteresowania już teraz, jako jedyni na świecie, poza Niemcami oczywiście, możemy cieszyć się ogromem modeli taboru rodzimej konstrukcji zaoferowanego przez niemiecką firmę PIKO, jakiego jakikolwiek inny kraj nie doświadcza i może nam pozazdrościć.)
Kierowani nadrzędną ideą krzewienia zainteresowania kolejami, makiety modułowe tworzone na Festiwalu są wystawiane przede wszystkim pod potrzeby oglądających, by zapewnić im jak najlepszą obserwację i podziwianie kunsztu ich zbudowania, przejeżdżających przed oczami pociągów a zwłaszcza bliskości zespołowej obsługi prowadzonego na nim ruchu kolejowego. Z tego względu zestawiane makiety mają narzucony układ zapewniający bliski i bezpośredni dostęp do modułów, do operujących tuż za nimi maszynistów, dyżurnych ruchu. Niestety, przy tym układzie ani makieta, ani zajęcia, czy zabawa na niej nigdy nie dorównają przewspaniałym, najlepiej zamkniętym imprezom, spotkaniom, zlotom modularzy, gdzie w skupieniu, bez rozpraszania przez postronnych można w całości oddać się swej pasji. Niestety, taka idylla nie jest i nigdy nie będzie celem Festiwalu. Mając na względzie spopularyzowanie choćby idei makiet modułowych i w ogóle kolejowego hobby należy zadać sobie trud zademonstrowania tego możliwie licznej publice, choćby po to, by w przyszłości można było się z kim i czym bawić, wspólnie dzielić kolejową pasję. Stąd też, aby złagodzić ten trud i poświęcenie jak najlepszego zademonstrowania obcym idei makiet modułowych, ich wystawcy mają zapewniony znaczny zwrot wydatków za uczestnictwo, darmowe posiłki, nocleg, a za najlepsze dzieła i zaangażowanie ufundowane są cenne nagrody. Jednocześnie dobrze jest, by tworzona pod publikę makieta modułowa w miarę wiernie oddawała sposób zabawy przy niej – fachową, zespołową organizację i prowadzenie ruchu pociągów po realistycznie wykonanych stacjach i szlakach. Z jednej strony właśnie one udzielają się widzom, są przez nich podziwiane, z drugiej – w miarę możliwości pozwalają wystawcom mile spędzić czas i choć z poświęceniem, pozwalają oddać się w naturalny sposób swemu hobby.
Oblężenie ludzi przed dioramą Jacka (TT) zakończoną efektowną górą z tunelem. W głębi obrotnicą, na której stoją cztery lokomotywy,
zaczyna się bardzo długi prosto idący szlak ze stacjami makiety modułowej H0.
A oto tenże szlak ze stacjami H0. Po prawej pod oknami wiją się moduły TT zakończone wielką pętlą mieszczącą stację Balin.
fot. PIKO Polska
Największą frajdą dla oglądających jest to, że wielka makieta modułowa na Festiwalu jest obsługiwana ręcznie przez ludzi. To co się zdarzy za chwilę, jaki pociąg i kiedy przejedzie, czy nie dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, dzieje się na żywo, przed oczami widzów, którzy z zaciekawieniem obserwują przebieg wydarzeń, jak interesujący film. Film tym bardziej interesujący, jeśli ma też wartką akcję z licznie poruszającymi się, ciekawymi pociągami, a zapewnienie tej akcji wymaga – to podstawa powodzenia – umiejętności i spójnej, skoordynowanej, autentycznej współpracy całej obsługi makiety, prowadzących pociągi i dyżurnych ruchu. Samo to, gdy wszystko gra, jest godne podziwu.
W czwartej edycji Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE w Sosnowcu w 2019 r. w wyznaczonym pod widzów obszarze zostały postawione dwie rozbudowane makiety modułowe, jedna w skali H0 i druga – w skali TT. Zgodnie z przedstawionymi wyżej kryteriami, kierując się nadrzędnym celem stworzenia spektaklu dla widzów, organizacją makiety H0 zajął się znany wszystkim Leszek Wala – Elvis, natomiast w skali TT , także bardzo znany w jej świecie Adrian Pander z TT Silesia. Obaj, razem z kolegami, uczestnikami Festiwalu, także z zagranicy, wspólnie z nimi tworząc te makiety modułowe jak zwykle wykazali się znakomicie. Wszyscy nieźle się bawiąc, uradowali istne tłumy podziwiających je widzów. Czym i jak – pokazują bardzo liczne zdjęcia i filmy zamieszczone w Internecie. Choć w punktacji najciekawszej atrakcji Festiwalu, głosy widzów rozłożyły się między zwolenników skali H0 i TT dając zwycięstwo innym, sumarycznie makiety modułowe jak zwykle zajęły jedno z czołowych miejsc. Za tak wspaniałą realizację idei Festiwalu dla wszystkich jego uczestników należą się nie tylko podziękowania, ale też wielkie gratulacje, które tą drogą, niezależnie od przyznanych nagród, w imieniu organizatorów z radością i uznaniem składamy.
Makieta modułowa TT
Koledzy z TT Silesia trochę poszaleli. W wyznaczonej im powierzchni powywijali mnóstwo zawijasów, by zmieścić jak najwięcej modułów swej makiety – udało im się upchać aż 108 skrzynek. Są na nich śliczne stacje i szlaki modelarzy z Czech i Słowacji. Było zatem co oglądać, jak i jazdy pociągów na dłuższym dystansie trwały dłużej.
Uczestnicy – budowniczy i obsługa makiety modułowej TT:
TT Silesia:Adrian Pander - Hania Pander (TC2, szlaki: młyn, łuk z mostem, łuk z wiaduktem, most cieszyński, most graniczny), Dawid Poprawa - Joachim Poprawa (stacja Balin, szlaki: łuk z przejazdem, łuk z wiaduktem), Piotr Wodecki - Justyna Wodecka - Szymon Wodecki (szlaki: sarni stok, biwak, łuk z przepustem), Roman Nowak - Alicja Nowak (podg. Niedźwiedziniec, szlaki: przepust graniczny, most graniczny), Janusz Centawer - Jakub Centawer (stacja Januszów), Jakub Białek (szlak wąwóz), Janusz Kościelnicki - Marcin Kościelnicki (przystanek Kościelnik, obok fragment miasta z linią tramwajową), Jarek Kurzeja (DCC i telefony)- ze Słowacji z MŻM Mohelnice:
Jano Vančo - Adam Vančo - Tibor Brics - Samuel Gáborík - Michal Gáborík (14 modułów: stacja Konská pri Rajci, po Mohelno, szlak górski)- z Czech:
Petr Licho - Petr Drlík - Martin Hladík (18 modułów: stacja Zlaté Hory, szlaki)- jeszcze:
Grzegorz Krawiec - Bartosz Krawiec z Białegostoku (szlaki dwutorowe), Jarosław Borczewski z Warszawy (szlak dwutorowy), Wojciech Krzyczkowski „Miki” z Lipowej k.Otwocka (szlak łuk 30°), Jacek Dumasowski z Krakowa (diorama z petlą), Jarosław Uścinowicz z Białegostoku (szlak „Hopka”)- extra maszyniści:
Witold Mazuchowski „WICY” z Łodzi, Roman Kowalewicz „Pumas” z Leszna, Dariusz Żelazny i Michał Wyżga z Krakowa, Łukasz Faber z Bielska, Marcin Trzeszkowski, Dominik Trzeszkowski, Andrzej Urbańczyk, Jacek Pander, Andrzej Czarnak, Wojciech JakubiakMakieta modułowa TT fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
Widok w kierunku wielkiej pętli fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
Wielka pętla fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
Pętla mniejsza na drugim końcu przy dioramie Jacka wkomponowana w górę z tunelem fot. Kacper Jurkiewicz Dziennik Zachodni
Miedzynarodowy pociąg ze Słowacji zatrzymał się na stacji Januszów fot. Zbigniew Tkaczyk
Linia i zajezdnia tramwajowa przy przystanku Kościelnik fot. Michał Wojtaszek - Prywatna Strona Miłośnika Kolei
Kolej PL : IV Festiwal "Kolej w miniaturze" - Sosnowiec 2019 | Skala TT
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=LgxQbBukaFcJacek Niwiński : Sosnowiec 2019, film 3, makieta w skali TT
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=KbTh7utvVK0
Makieta modułowa H0
Makieta modułowa w skali H0 ma prostszy układ, około 50 metrów szlaku kolejowego, nie mniej skupia arcydzieła modelarskie, na których z przyjemnością będzie można zawiesić oko. Między innymi ujrzymy fragment linii kolejowej w niezwykle klimatycznej scenerii polskich kolei lat 70., realistyczną aleję familoków rodem ze Śląska kolegów z Górnośląskiej Grupy Modelarskiej, typowe stacje południowej Polski - ck-austriackie w wykonaniu modelarzy ze Słowacji, stacje i szlaki Klubu Krakowskiego, Beskidzkiej Grupy Modelarskiej i inne.
Uczestnicy – budowniczy i obsługa makiety modułowej H0:
SMK Katowice:Leszek Wala „Elvis-Model” (DCC, po Jastrzębie Zdrój przy dioramie modułowej), Arkadiusz Krzempek, Mateusz Krzempek, Kamil Wiśniowski (stacja Strzemieszyce Małe), Romuald Sieroński, Kazimierz Miga- ze Słowacji klub Ostramo:
Radek Kwaśnica - Martin Jahn - Pawel Ćadecky (stacja Nevidow, stacja Kadań)- Klub „Beskidzka Grupa Modelarska” (BGM):
Miłosz Cogiel (po Nowy Wirek), Krzysztof Grzesiek (DCC, telefony), Jakub Pieńkowski (stacja Wisła Obłaziec), Tomasz Skoczylas- Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych (KKMK):
Grzegorz Hudyga „Poziomek” - Waldemar Bator „Cyrus” - Tomasz Toboła - Rafał Kolczyński „Meteor” - Krzysztof Stojko (klubowe moduły szlakowe)- Klub „Górnośląska Grupa Modelarska” (GGM):
Wojciech Broll - Bartosz Broll - Paweł Bota - Sebastian Leśniak - Marek Kempa - Adam Michalski - Adam Stuchlik - Aniela Stuchlik - Jacek Niemczyk - Juliusz Niemczyk - Krzysztof Skoczek - Ksawery Krupa - Marcin Krupa - Jacek Mikoś (moduły: ul. Kopalniana z szeregiem familoków)- Polska Makieta Modułowa (PMM H0):
Jakub Rutka - Mirosław Rutka (stacja Żelistrzewo), Krzysztof Turko- jeszcze:
Krzysztof Śliwiński „pomniejszone.pl” (ładownia Opoczno), Bartosz Bosforski (szlaki), Jakub Roskosz, Marcin Zysek, Sebastian Hołdys, Grzegorz Terlecki, Robert Reschka „Schlesienmodelle”, Andrzej Harrasek
Duszę i klimat przygotowań makiety H0, przebiegu i echo Festiwalu w pełni oddaje Forum MODELARSTWO.INFO w zakładce: Sosnowiec - Sosnowiec – Festiwal Kolej w Miniaturze, IV edycja – 16-17 marca 2019
Ładownia Opoczno. fot. Zbigniew Tkaczyk
Kolej PL : IV Festiwal "Kolej w miniaturze" - Sosnowiec 2019 | Skala H0
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Agc9K2_23xQJacek Niwiński : Sosnowiec 2019-film1; Żelistrzewo – Kadań
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=h35FXjDXVxoJacek Niwiński : film 2; Kadań - Nevidov - Kadań
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=3t1bfsZMc-IJacek Niwiński : Sosnowiec 2019, Kadań-Wisła Obłaziec, film 4
youtube: https://youtu.be/rUtCxeJkJgM
Nagrody
Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić nastawiony na publiczność przebieg Festiwalu, odbyły się dwa konkursy, których jurorami byli wyłącznie zwiedzający. Przychodzącym na Festiwal gościom były wręczane ankiety z pytaniami o ocenę Festiwalu, z prośbą o wskazanie, co im się najbardziej podobało, przede wszystkim o oddanie głosu na rodzaj atrakcji – konkretną, najciekawszą ekspozycję, która najbardziej przypadła do gustu oraz wskazanie najładniejszej makiety, tj. tej, która najbardziej się spodobała. Ta ocena przez zwiedzających i możliwość uzyskania nagrody ma być bodźcem dla wystawiających się do przygotowania i zaprezentowania jak najlepszej ekspozycji-atrakcji.
Przyznawane nagrody zostały ufundowane przez:
Miasto Sosnowiec (zestawy budownictwa na makietę i tuby prezentacyjne modeli),
firmę Elvis Model (dekodery cyfrowe ZIMO)
PIKO Polska(okolicznościowe wagony-cysterny PIKO 2019).W drugiej kategorii konkursu – Najładniejsza makieta - zwiedzający Festiwal w Sosnowcu wskazali segmenty makiet i dioram, które najbardziej im się spodobały. Mimo iż trudno od przypadkowych ludzi oczekiwać powszechnego znawstwa tematu, zwycięzcami tego konkursu okazały się makiety naprawdę wykonane z wysokim kunsztem i realizmem. Co ciekawe, dwa pierwsze miejsca zajęły segmenty makiety modułowej TT. Po podliczeniu głosów, ranking zgłoszonych do konkursu makiet okazał się następujący:
- po Kościelnik (skala 1:120 – TT) – Janusz Kościelnicki –
Pierwsza nagroda: zestaw budownictwa skala TT- Stacja Januszów (skala 1:120 – TT) – Janusz Centawer –
Druga nagroda: Tuba ekspozycyjna długa- po Nowy Wirek (skala 1:87 – H0) – Miłosz Cogel –
Trzecia nagroda: elementy budownictwa skala H0- ul. Kopalniania (skala 1:87 – H0) – Górnośląska Grupa Modelarska – Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka
- Szlak górski (skala 1:120 – TT) – MŻM Mohelnice –
Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka- Ładownia Opoczno (skala 1:87 – H0) – Krzysztof Śliwiński – Nagroda Prezesa: Tuba ekspozycyjna krótka
Nagrodę odbiera Janusz Centawer
za stację Januszów (skala 1:120 -TT)Ponadto, po konsultacjach z wystawcami, zostały przyznane Nagrody Prezesa SMK Katowice kolegom, którzy w wyjątkowym stopniu przyczynili się do znakomitego przebiegu Festiwalu.
- Jakub Rutka – za aktywną pomoc w realizacji makiety modułowej H0 – Nagroda Prezesa: dekoder cyfrowy dżwiękowy
- Roman Nowak – za aktywną pomoc w realizacji makiety modułowej TT – Nagroda Prezesa: dekoder cyfrowy jazdy
- Kamil Wisniowski – za młodzieńczy zapał najmłodszego uczestnika-wystawcy Festiwalu i czynne uczestnictwo w realizacji makiety modułowej H0 – Nagroda Prezesa: najazd
Zasady przeprowadzonych konkursów oraz wykaz nagrodzonych dzieł i osób przedstawia: Sprawozdanie Komisji Konkursowej
zdjęcia i filmy
Poniżej zamieszczonych jest kilka linków do zdjęć i filmów nakręconych podczas zabawy na makiecie modułowej.
Jakub Dudek : IV Festiwal Kolej w Miniaturze | EXPO | H0 i TT | 17.03.2019 | Makieta Modułowa | Sosnowiec
OKz32 : IV Festiwal Kolej w Miniaturze w Sosnowcu (16-17.03.19)
Jaroslav90 : IV Festiwal Kolej w Miniaturze Sosnowiec 2019
Kolejne nagrania filmowe ukazujące makiety modułowe i inne atrakcje zawarte są na tej witrynie w zakładce:
Echa - http://festiwal2019.kmd.pl/echa.html